Skip to content
Menu
0
Twój koszyk jest pusty.

Business, Financial, Legal i Medical English – egzaminy językowe

Dla porządku jeszcze raz zamieszczamy podstawowe informacje dotyczące egzaminów językowych, oczywiście tych specjalistycznych (Business, Financial, Legal i Medical English). Jeśli chodzi o znajomość języka angielskiego specjalistycznego mamy do wyboru egzaminy skierowane do środowiska biznesowego (BEC, LCCI IQ), finansowego (ICFE), prawniczego (TOLES, ILEC) i medycznego (UBELT). Warto się nad nimi zastanowić, szczególnie kiedy myślimy o studiach na uczelniach czy pracy w firmach zagranicznych. Poniżej przegląd egzaminów w pigułce:

BEC Business English Certificate potwierdza znajomość języka angielskiego biznesowego na 3 poziomach zaawansowania: BEC Preliminary, BEC Vantage i BEC Higher. Certyfikaty uznawane są przez uczelnie zagraniczne jako warunek przyjęcia na studia oraz firmy na całym świecie jako podstawę pracy w środowisku międzynarodowym.

LCCI IQ to certyfikowane egzaminy, które sprawdzają umiejętność posługiwania się językiem angielskim w środowisku biznesowym. Egzaminy oferuje Londyńska Izba Handlowo-Przemysłowa (London Chamber of Commerce and Industry). W ramach kwalifikacji LCCI najczęściej wybieram egzaminem jest EFB English for Business, do wyboru poziom Preliminary (A1), Level 1 (A2), Level 2 (B1), Level 3 (B2) i Level 4 (C1).

ICFE International Certificate of Financial English jest egzaminem dla finansistów i księgowych oraz studentów kierunków związanych z finansami. Sprawdza praktyczną znajomość języka angielskiego z zakresu finansów, a uzyskanie certyfikatu potwierdza umiejętność swobodnego posługiwania się językiem angielskim finansowym w życiu zawodowym. Egzamin ICFE może stanowić pierwszy krok dla osób zainteresowanych zdobywaniem kwalifikacji ACCA.

W przypadku środowiska prawniczego mamy możliwość wyboru pomiędzy dwoma egzaminami, TOLES (Test of Legal English Skills) ILEC (International Legal English Certificate). TOLES opiera się głównie na brytyjskim systemie prawnym. Egzamin zawiera autentyczne teksty prawnicze i skierowany jest głównie do prawników posługujących się specjalistyczną terminologią na co dzień. ILEC natomiast opiera się na prawie międzynarodowym i dlatego polecany jest przede wszystkim studentom prawa i pracownikom firm międzynarodowych.

Egzamin UBELT University of Bath English Language Testing sprawdza umiejętności językowe przedstawicieli branży medycznej. Stanowi przepustkę do pracy w krajach anglojęzycznych dla personelu medycznego.