Skip to content
Menu
0
Twój koszyk jest pusty.

Business English, czyli właściwie co?

Szkoły językowe promują modę na zajęcia Business English i, prawdę mówiąc, to naprawdę niezły wabik na potencjalnych odbiorców, dla których angielski biznesowy brzmi zachęcająco poważnie i kojarzy się z profesjonalnymi kompetencjami językowymi. Tylko co tak naprawdę ten termin oznacza? Często słyszymy, że ktoś chodzi na Business English, angielski biznesowy, angielski w biznesie, kurs angielskiego biznesowego, czyli właściwie na co?

Odnosimy wrażenie, że Business English jest rozmytym hasłem, którym szkoły językowe kuszą swoich klientów. Owszem, jest to pojęcie bardzo pojemne, ale mimo wszystko można nadać mu konkretne znaczenie. Nie wystarczy stworzyć kurs w oparciu o podręczniki Business English, których swoją drogą na rynku publikacji językowych jest naprawdę sporo. Taki kurs to zdecydowanie za mało.

Business English powinien być kursem dla osób związanych ze środowiskiem biznesowym, którzy posługują się językiem angielskim na co dzień w sytuacjach zawodowych. Powstaje pytanie: Kto w tym środowisku biznesowym się znajduje? Na rynku przecież działają firmy o przeróżnych profilach, stąd lista na pewno jest długa. Możemy przecież na niej umieścić pracowników działów sprzedaży, marketingu, logistyki, finansów, IT, pracowników administracyjnych, etc. Przykłady oczywiście można mnożyć. Wspólnym mianownikiem jest język angielski, który dla tych grup zawodowych jest narzędziem codziennej pracy. Bez względu na zawód czy stanowisko osoby pracujące w szeroko pojętym środowisku biznesowym potrzebują tych samych umiejętności: poprawnego i płynnego komunikowania się w trakcie rozmowy, prezentowania danych, argumentowania i wyrażania opinii na spotkaniu, prowadzenia korespondencji firmowej, rozumienia i pisania własnych tekstów. Różnica polega jedynie na fachowej terminologii, która jest inna dla poszczególnych branż. Podstawową bazę słownictwa z zakresu Business English powinna jednak opanować każda z tych grup, a dopiero na tych fundamentach poszerzać zasób słownictwa i specjalizować swój angielski.

Osobom zainteresowanym nauką języka angielskiego specjalistycznego pozostawiamy do rozważenie dwie opcje:

Kurs Business English czy języka angielskiego biznesowego w celu zbudowania fundamentów i nabycia/rozwijania umiejętności potrzebnych w codziennej pracy (komunikacja, rozumienie tekstów, słuchanie, gramatyka, pisanie, etc.).

Kurs specjalistyczny dostosowany do profilu zawodowego, typu Financial English, Marketing English czy Office English, w trakcie którego uczą się Państwo języka (komunikują, słuchają, piszą, etc.), ale cały proces osadzony jest już w ściśle określonym kontekście, np. finansowym, marketingowym, administracyjnym, etc.